Stanovy spolku Mladí praktici

1 Název a sídlo

1.1. Název spolku: Mladí praktici, z.s.

1.2. Spolek má sídlo v Praze.

1.3. Internetové stránky spolku jsou umístěny na adrese www.mladipraktici.cz („Internetové stránky“).

2 Účel a činnost spolku

2.1. Spolek je samosprávným a dobrovolným svazkem fyzických osob sdružující zejména mladé (začínající) praktické lékaře a zájemce o obor všeobecné praktické lékařství.

2.2. Účel spolku a jeho cíle jsou následující:

(a) podílet se na všech záležitostech, které se týkají mladých (začínajících) praktických lékařů a zájemců o obor všeobecné praktické lékařství;

(b) spolupracovat s organizacemi mladých (začínajících) praktických lékařů v Evropě a ve světě;

(c) být informačním zázemím pro zájemce o obor všeobecného praktického lékařství i pro mladé (začínající) praktické lékaře, zejména v oblasti vzdělávání a předávání praxí;

(d) pomáhat mladým (začínajícím) praktickým lékařům se zahraničními stážemi;

(e) spolupracovat s ostatními organizacemi sdružující praktické lékaře a jinými profesními a vzdělávacími institucemi v České republice a zahraničí;

(f) zvyšovat prestiž oboru, podporovat jeho kvalitu, přinášet inspiraci ze zemí, kde má primární péče dlouhou tradici a vynikající výsledky;

(g) monitorovat právní prostředí a vyjadřovat se k právním předpisům souvisejícím s oborem všeobecného praktického lékařství, podněcovat systémové i legislativní změny;

(h) pořádat vzdělávací akce, konference a jiné akce související s oborem všeobecného praktického lékařství.

2.3. Hlavní činnost spolku směřuje k ochraně a uspokojování společných zájmů a naplňování účelu a cílů spolku tak jak jsou uvedeny v čl. 2.2 těchto stanov.

2.4. Za účelem podpory hlavní činnosti nebo hospodárného využití majetku spolku může spolek vedle hlavní činnosti vyvíjet též vedlejší hospodářskou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti. Spolek provozuje výdělečnou činnost spočívající v poskytování prostoru pro inzerci a organizování konferencí a jiných společenských a vzdělávacích akcí. Předmětem podnikání spolku je Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, a to v rozsahu níže uvedených oborů živnosti volné:

(a) Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení;

(b) Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí.

3 Členství ve spolku

3.1. Členem spolku může být pouze fyzická osoba starší 18 let, která je zároveň buď:

(a) lékařem ve specializační přípravě, který má zájem stát se praktickým lékařem v České republice, nebo

(b) lékařem do 5 let po složení atestační zkoušky z oboru všeobecného praktického lékařství, nebo

(c) lékařem s atestací z jiného oboru, který má zájem získat atestaci také v oboru všeobecného praktického lékařství;

(d) studentem lékařské fakulty v České republice, který má zájem stát se praktickým lékařem v České republice.

3.2. Ve spolku existuje pouze základní členství, nepřipouští se žádné druhy členství se zvláštními právy či povinnostmi. Všichni členové spolku mají stejná práva a povinnosti.

3.3. Práva a povinnosti členů spolku vyplývají z těchto stanov a z obecně závazných právních předpisů.

4 Vznik členství

4.1. Zájemce o členství ve spolku, který splňuje podmínky uvedené v čl. 3.1 stanov, musí

(a) podat přihlášku o členství prostřednictvím registračního formuláře na Internetových stránkách, a

(b) zaplatit registrační poplatek ve výši uvedené na Internetových stránkách.

4.2. Po vyplnění a odeslání registračního formuláře je přihláška zájemce o členství projednána radou spolku. Členství ve spolku vzniká rozhodnutím rady spolku o přijetí za člena spolku.

4.3. Rada spolku vyrozumí zájemce o členství o svém rozhodnutí písemně na e-mail uvedený v registračním formuláři. Rada je oprávněna přihlášku zájemce o členství odmítnout, přičemž není povinna své rozhodnutí odůvodňovat. Na přijetí za člena spolku není právní nárok.

4.4. Členství ve spolku se váže pouze na osobu člena a nepřechází na jeho právního nástupce.

4.5. Trvání členství ve spolku je vázáno na placení každoročních členských příspěvků.

5 Seznam členů

5.1. Spolek vede seznam členů spolku v elektronické podobě. Za vedení seznamu členů odpovídá rada. Zápisy a výmazy v seznamu členů provádí rada bez zbytečného odkladu poté, co ke skutečnosti zakládající zápis nebo výmaz došlo. Každý člen, a to i bývalý, obdrží na svou písemnou žádost a na náklady spolku od spolku potvrzení s výpisem ze seznamu členů obsahující údaje o své osobě, popřípadě potvrzení, že byl ze seznamu členů spolku vymazán.

5.2. Seznam členů je neveřejný a nebude zpřístupněn.

5.3. V seznamu členů se u každého člena uvádí: (i) jméno a příjmení, (ii) datum narození, (iii) kontaktní adresa, (iv) datum vzniku a zániku členství a (v) e-mailová adresa.

6 Práva a povinnosti členů

6.1. Členové spolku mají právo:

(a) podílet se na činnosti spolku,

(b) účastnit se zasedání valné hromady spolku a požadovat i dostat na tomto zasedání vysvětlení záležitostí spolku, vztahuje-li se požadované vysvětlení k předmětu zasedání valné hromady (požaduje-li člen na zasedání valné hromady sdělení o skutečnostech, které právní předpisy uveřejnit zakazují nebo jejichž prozrazení by spolku způsobilo vážnou újmu, nelze mu je poskytnout),

(c) využívat výhod a nabízených služeb spolku,

(d) kandidovat či navrhovat osoby do orgánů spolku, volit své zástupce do orgánů spolku a být volen do těchto orgánů,

(e) obracet se na orgány spolku s návrhy, podněty či připomínkami a žádat o jejich vyjádření,

(f) kdykoli ze spolku vystoupit.

6.2. Členové spolku mají zejména povinnost:

(a) dodržovat stanovy spolku a příslušné právní předpisy,

(b) respektovat a řídit se rozhodnutími orgánů spolku,

(c) vykonávat svědomitě funkce v orgánech spolku, jsou-li do nich zvoleni,

(d) řádně platit členské příspěvky,

(e) mít zřízenou funkční e-mailovou adresu pro kontakt se spolkem,

(f) nejednat v rozporu se zájmy spolku.

7 Zánik členství

7.1. Členství ve spolku zaniká

7.1.1. vystoupením člena ze spolku,

7.1.2. dnem kdy člen přestane splňovat některou z podmínek uvedených v čl. 3.1 stanov nebo dnem, kdy vyjde najevo, že člen nesplňuje žádnou z podmínek uvedených v čl. 3.1 stanov,

7.1.3. neuhrazením členského příspěvku za podmínek čl. 7.8 stanov,

7.1.4. vyloučením člena z důvodů uvedených v čl. 7.3 stanov,

7.1.5. úmrtím člena nebo prohlášením za mrtvého,

7.1.6. zánikem spolku.

7.2. Vystoupit ze spolku lze na základě písemného oznámení doručeného spolku. Oznámení lze zaslat na kontaktní údaje spolku uvedené na Internetových stránkách. Oznámení je možné zaslat také e-mailem. Členství zaniká ke dni doručení písemného oznámení o vystoupení spolku, není-li v oznámení uvedeno pozdější datum.

7.3. O vyloučení člena rozhoduje rada. Vyloučit člena lze pouze v případě, že (i) závažným způsobem poruší své povinnosti vyplývající z členství, nebo (ii) další účast člena ve spolku by byla způsobilá závažně poškodit dobrou pověst spolku. Návrh na vyloučení člena spolku může podat kterýkoli člen spolku, a to k rukám rady. V návrhu musí být uvedeny okolnosti osvědčující důvod pro vyloučení. Rada bez zbytečného odkladu poté, kdy se dozví o existenci důvodu pro vyloučení člena spolku, zašle členovi spolku písemnou výzvu k nápravě spolu s přiměřenou lhůtou k nápravě určené radou a s upozorněním na možnost vyloučení ze spolku, pokud k nápravě nedojde. Pokud příslušný člen spolku v určené lhůtě odstraní (napraví) důvod pro vyloučení ze spolku, nelze jej z důvodu uvedeného v písemné výzvě k nápravě ze spolku vyloučit. Výzva se nevyžaduje, nelze-li porušení povinnosti odčinit nebo způsobilo-li spolku zvlášť závažnou újmu.

7.4. Rozhodne-li rada o vyloučení člena, má dotčený člen právo do 15 dnů od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí požádat o přezkum tohoto rozhodnutí valnou hromadu. Žádost o přezkum se podává prostřednictvím rady. Rada svolá zasedání valné hromady tak, aby se konalo do 3 měsíců od doručení žádosti o přezkum. Byla-li podána žádost o přezkoumání, nenabude rozhodnutí rady spolku o vyloučení člena účinnosti až do rozhodnutí valné hromady o tomto rozhodnutí. Nepožádal-li člen o přezkoumání rozhodnutí o jeho vyloučení nebo se dotčený člen tohoto práva vzdal písemným oznámením doručeným radě, členství příslušného člena zaniká dnem, kdy marně uplynula lhůta pro podání žádosti o přezkoumání rozhodnutí, nebo kdy doručil radě písemné oznámení, kterým se práva na přezkoumání rozhodnutí vzdal.

7.5. Dojde-li valná hromada na základě žádosti o přezkum dle čl. 7.4 k závěru, že rozhodnutí rady o vyloučení člena odporuje stanovám nebo právním předpisům, rozhodnutí o vyloučení člena zruší. V takovém případě dotyčný člen zůstává nadále členem spolku. Jestliže valná hromada neshledá důvod pro zrušení rozhodnutí o vyloučení člena, rozhodnutí rady potvrdí. V takovém případě členství příslušného člena zaniká dnem, kdy valná hromada rozhodnutí rady potvrdila.

7.6. Vyloučený člen může do tří měsíců od doručení konečného rozhodnutí valné hromady o svém vyloučení navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti vyloučení; jinak toto právo zaniká.

7.7. Vystoupení ani vyloučení člena ze spolku nezakládá nárok na vrácení zaplaceného členského příspěvku.

7.8. V případě, že člen neuhradí členský příspěvek ve stanoveném termínu, zaniká jeho členství, pokud nezaplatí členský příspěvek ani v dodatečné přiměřené lhůtě určené radou ve výzvě k zaplacení, ačkoli byl na tento následek ve výzvě upozorněn.

8 Orgány spolku

8.1. Orgány spolku jsou:

8.1.1. valná hromada; a

8.1.2. rada.

8.2. Nejvyšším orgánem spolku je valná hromada.

8.3. Statutárním orgánem spolku je rada.

9 Valná hromada

9.1. Valná hromada se schází nejméně jednou ročně.

9.2. Valnou hromadu svolává rada spolku. Rada spolku svolá valnou hromadu také z podnětu alespoň jedné třetiny členů spolku, a to do 2 měsíců ode dne doručení žádosti o její svolání.

9.3. Do působnosti valné hromady náleží:

9.3.1. volba a odvolání členů rady;

9.3.2. rozhodnutí o žádosti člena spolku o přezkum rozhodnutí rady o jeho vyloučení ze spolku;

9.3.3. rozhodování o zrušení spolku s likvidací nebo o jeho přeměně;

9.3.4. rozhodování o změně stanov.

9.4. Pozvánka na valnou hromadu musí být všem členům spolku odeslána na jejich e-mailovou adresu uvedenou v seznamu členů spolku alespoň 3 týdny před konáním valné hromady. Ve stejné lhůtě bude pozvánka také uveřejněna na Internetových stránkách. Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a pořad zasedání valné hromady.

9.5. Bez splnění požadavků těchto stanov na svolání valné hromady se valná hromada může konat jen tehdy, souhlasí-li s tím všichni členové spolku.

9.6. Členové se zúčastňují valné hromady osobně nebo v zastoupení. Plná moc musí být udělena písemně a musí z ní vyplývat, zda byla udělena pro zastoupení na jedné nebo na více valných hromadách. Podpis na plné moci musí být úředně ověřen.

9.7. Valná hromada je usnášeníschopná, pokud se jí účastní členové spolku, kteří disponují alespoň 10 % všech hlasů. Každý člen spolku má na zasedání valné hromady jeden hlas. Pro odstranění pochybností se uvádí, že právo hlasovat na valné hromadě náleží všem členům za všech okolností, tj. i v případě, že valná hromada rozhoduje o záležitostech týkajících se těchto členů.

9.8. Valná hromada přijímá rozhodnutí nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů spolku.

9.9. Zasedání valné hromady zahájí její svolavatel, který současně ověří, zda je valná hromada schopná se usnášet. Poté zajistí volbu předsedy zasedání, který zasedání valné hromady řídí, a jednoho zapisovatele.

9.10. Rada spolku zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání valné hromady do 30 dnů ode dne ukončení valné hromady a zašle jej všem členům spolku na jejich e-mailové adresy uvedené v seznamu členů spolku.

9.11. Valná hromada může přijímat svá rozhodnutí také mimo své zasedání, tzv. per rollam. V takovém případě zašle rada návrh rozhodnutí na e-mailové adresy členů uvedené v seznamu členů spolku. Návrh rozhodnutí musí také obsahovat lhůtu pro vyjádření člena počítanou ode dne doručení návrhu, která nesmí být kratší než 15 (patnáct) dnů, a podklady potřebné pro vyjádření. Neodpoví-li člen v dané lhůtě elektronickou poštou, má se za to, že s návrhem nesouhlasí. Většina se počítá z celkového počtu členů. Rada oznámí výsledek rozhodování per rollam všem členům spolku bez zbytečného odkladu po jeho skončení prostřednictvím jejich e-mailových adres a na Internetových stránkách.

10 Rada spolku

10.1. Rada je statutárním orgánem spolku.

10.2. Rada řídí a dohlíží na činnost spolku. Do působnosti rady patří vše, co nespadá do působnosti jiného orgánu spolku, zejména:

10.2.1. příprava a svolání valné hromady spolku;

10.2.2. provádění usnesení valné hromady;

10.2.3. řádné vedení účetnictví a hospodaření spolku;

10.2.4. schvalování výsledku hospodaření spolku a účetní závěrky (musí-li být sestavena);

10.2.5. sestavení a schvalování návrhu rozpočtu spolku na období kalendářního roku;

10.2.6. správa a využití majetku spolku a zajišťování naplňování účelu spolku;

10.2.7. stanovení výše a splatnosti členských příspěvků;

10.2.8. informování členů spolku o činnosti spolku a jeho hospodaření;

10.2.9. rozhodování o přijetí nebo nepřijetí členů;

10.2.10. rozhodování o vyloučení členů spolku (v prvním stupni);

10.2.11. vedení seznamu členů spolku;

10.2.12. kontrola dodržování stanov spolku;

10.2.13. rozhodování o vydání, změně a zrušení vnitřních předpisů spolku a jednacích řádů jeho orgánů.

10.3. Rada má 5 členů, kteří jsou voleni valnou hromadou z řad členů spolku. Funkční období členů rady je 2 roky. Znovuzvolení je možné i opakovaně.

10.4. Rada volí ze svých řad svého předsedu a místopředsedu.

10.5. Za radu jedná navenek samostatně jeho předseda nebo místopředseda, nebo předsedou nebo místopředsedou zmocněný člen rady.

10.6. Člen rady může ze své funkce odstoupit písemným oznámením doručeným ostatním členům rady. V takovém případě jeho funkce končí uplynutím jednoho měsíce od doručení tohoto oznámení poslednímu z ostatních členů rady, neschválí-li rada na žádost odstupujícího člena rady jiný okamžik zániku funkce.

10.7. Rada je oprávněna při zániku funkce člena či členů rady, pokud počet jejich členů neklesl pod polovinu, kooptovat náhradní členy do nejbližšího zasedání valné hromady.

10.8. Jednání rady svolává podle potřeby (a) předseda rady nebo (b) její místopředseda nebo (c) dva členové rady.

10.9. Pozvánka na zasedání rady musí být odeslána všem členům rady alespoň 2 dny předem. Pozvánka musí být členovi zaslána takovým způsobem, aby se s ní mohl seznámit (a to i za využití technických prostředků). Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a pořad jednání rady.

10.10. Souhlasí-li s tím všichni členové rady, může se zasedání rady konat i bez splnění požadavků těchto stanov na svolání zasedání rady.

10.11. Každý člen rady má 1 hlas. Rada je schopna se usnášet za přítomnosti většiny všech členů a rozhoduje prostou většinou přítomných členů. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.

10.12.Zasedání rady řídí jeho svolavatel. Zápis ze zasedání rady pořizuje a podepisuje předseda rady nebo pověřený člen rady.

10.13. Členové rady jsou oprávněni rozhodovat také mimo jednání rady, tzv. per rollam. V takovém případě zašle předseda nebo místopředseda návrh rozhodnutí na e-mailové adresy všech členů rady uvedené v seznamu členů. Návrh rozhodnutí musí také obsahovat lhůtu pro vyjádření člena počítanou ode dne doručení návrhu, která nesmí být kratší než 5 (pět) dnů, a podklady potřebné pro vyjádření. Neodpoví-li člen rady v dané lhůtě elektronickou poštou, má se za to, že s návrhem nesouhlasí. Většina se počítá z celkového počtu členů rady. Předseda nebo místopředseda oznámí výsledek rozhodování per rollam všem členům rady bez zbytečného odkladu po jeho skončení prostřednictvím jejich e-mailových adres.

10.14.Zasedání rady se může konat nebo členové rady na něm mohou hlasovat s využitím technických prostředků. Podmínky konání tohoto zasedání nebo hlasování na něm určí svolavatel v pozvánce na zasedání rady. Zvolený technický prostředek musí být běžně dostupný a použitelný z běžně dostupných zařízení, a zároveň musí umožňovat obrazový a zvukový přenos zasedání v reálném čase a dvousměrnou komunikaci v reálném čase, umožňující členů rady vzájemně komunikovat ze vzdáleného místa. Nejméně 6 hodin před konáním zasedání rady zašle svolavatel ostatní členům rady na jejich e-mailové adresy uvedené v seznamu členů (i) identifikaci technického prostředku, prostřednictvím kterého se bude zasedání konat nebo na něm hlasovat a (ii) všechny údaje potřebné pro připojení členů na zasedání, a další podmínky rozhodování a hlasování.

11 Zastupování spolku

11.1. Spolek zastupuje ve všech věcech předseda rady nebo místopředseda rady samostatně.

12 Hospodaření spolku

12.1. Spolek hospodaří s prostředky získanými z členských příspěvků a případnými dary od fyzických a právnických osob či získanými granty. Prostředky vynakládá výhradně na úkony spojené s předmětem činnosti spolku, řádně podložené účetními doklady.

12.2. Hospodářským obdobím spolku je kalendářní rok.

13 Závěrečná ustanovení

13.1. Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obecně platnými právními předpisy.

13.2. Tyto stanovy a všechna jejich ustanovení jsou závazná pro všechny členy a orgány spolku

Používáme soubory cookies

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné pro správné fungování webu, zatímco jiné nám pomáhají vylepšovat a optimalizovat uživatelské prostředí. Více informací