Vámi zvolený školitel vás bude provázet celou atestací. Můžete ho ale i změnit.

Ať už nastupujete na obor VPL rovnou ze školy nebo se přicházíte rekvalifikovat z jiné specializace, vždy musíte mít svého školitele.

Školitelé jsou lékaři, jejichž pracoviště získalo potřebnou vzdělávací akreditaci

V ordinaci svého školitele strávíte značnou část atestační přípravy a budete zde získávat potřebnou praxi. Školitel musí splňovat tři hlavní podmínky:

  1. Musí být součástí pracoviště s potřebnou akreditací na vzdělávací program, kterým procházíte (pro kmenovou část i pro VSV) – Pokud začínáte s atestací nově, vztahuje se na vás vzdělávací program z roku 2018. Zda-li má pracoviště potřebnou akreditaci zjistíte na této stránce pod MZČR.
  2. Má nejméně 3 roky od ukončení vlastní atestace.
  3. Na svém pracovišti má úvazek minimálně 1.0.

Školitel by měl domlouvat i smluvně zajišťovat veškeré stáže a vést celé vzdělávání. Měl by být pro školence dostupný, odpovídat na jejich dotazy a postupně je tak uvádět do praxe VPL.

Pokud se školitelem nejste z nějakého důvodu spokojení (např. neplní výše stanovené náležitosti, nezastává kvalitně svoji roli nebo vám není vyplácena minimální mzda stanovená zákonem), můžete ho kdykoliv změnit vypovězením pracovní smlouvy. Pokud se na vaši spolupráci vztahuje dotace (rezidenční místo), přechází s vámi (po schválení MZČR) na nového školitele.

3 TIPY jak poznat kvalitního školitele:

  • Dopředu využijte možnosti nezávazné stáže u zvažovaného lékaře.
  • Zjistěte reference na školitele v Portálu mladého praktika.
  • Na přijímací pohovor ke školiteli se vybavte dobrými otázkami. Např. jaké má vybavení, jakou můžete čekat mzdu nebo jestli vás bude nechávat samotného v ordinaci. Více o přípravě na pohovor se dozvíte v Portálu mladého praktika.

absolvujete pouze část Vlastního specializovaného výcviku. Jeho konkrétní podoba je pak na míru vaší situaci.

ZAJÍMAVOST: Po 3 letech od dokončení atestace se sami můžete stát školiteli a získat tak možnost ovlivňovat kvalitu specializačního vzdělávání v ČR. Stačí zažádat o akreditaci pro vaše pracoviště. Více informací se dozvíte na stránkách MZČR.

S výběrem školitele vám může pomoct mapa školitelů

Dozvíte se z jakých školitelů lze vybírat v jednotlivých krajích a na jakou část přípravy mají jejich pracoviště akreditaci.

Otevřít mapu

Na náklady spojené s atestační přípravou můžete využít dotaci MZČR (tzv. Rezidenční místo). Pouze o ni nežádáte vy, ale váš školitel.

Více o financování a rezidenčních místech

Tento web používá pro svůj provoz cookies. Více informací