Ve dnech 2.- 3.4.2024 jsem díky organizaci Mladých praktiků absolvovala stáž v Holandsku na klinice praktických lékařů (GP) ve městě Groningen. Po příjezdu jsem se ubytovala u mé hostitelky, praktické lékařky, která pracuje na dvou klinikách GP. Hned po příjezdu mi ukázala první kliniku v Groningenu, která je situována v domově pro seniory. Moderně vybavené ordinace praktických lékařů a sesternu doplňuje místnost telefonních asistentek, které vyřizují hovory s pacienty, objednávají konzultace s lékařem apod. Každá klinika GP má vlastní chirurgický sálek, kde lze provádět drobné výkony, jako například excize kožních znamének, ablace nehtů či zavádění nitroděložních tělísek. V Holandsku GP dělají tyto výkony, narozdíl od ČR, běžně.
Druhý den jsme jely do městečka Beilen na další kliniku GP. Pracuje se od 8 do 17 hodin. Návštěvy jsou 100% předem objednané, pacienty objednávají telefonní asistentky. V této klinice bylo celkem 6 ordinací GP a jedna společná sesterna, dále pak místnost telefonních asistentek. Po prvních 5 pacientech vždy následuje společný coffee break, kdy se všichni lékaři setkají ve společenské místnosti na kávu/čaj a snack, poté se do oběda dále lékaři věnují objednaným pacientům či vyřizují administrativu.
Lunch break, tedy přestávku na oběd trvající asi hodinu, tráví všichni ve společné místnosti, kde se vychutnávají svůj sendvič připravený z domu. Po obědě následují home visits, tedy domácí návštěvy. Byly jsme v nedalekém domově pro seniory navštívit kardiálně selhanou pacientku. Po návratu na kliniku následoval odpolední program pacientů, telefonické konzultace s pacienty a další administrativa.
Po skončení stáže v ordinaci 4.4.2024 můj program pokračoval ve městě Den Bosch, kde jsme se setkala s ostatními praktickými lékaři z Holandska ale i z různých dalších zemí. Bylo nás celkem asi 30, setkali jsme se v nemocnici na emergency department (urgentním příjmu/pohotovosti), kde nás přivítali místní čokoládovou specialitou Bossche bol (čokoládová koule plněná šlehačkou). Po prohlídce emergency department následovala prohlídka části emergency vyhrazené pro GP. Byli jsme seznámeni s organizací akutní péče a chodem pohotovostí. Následoval společný oběd, kde jsme se lépe seznámili s ostatními zahraničními lékaři. Po obědě proběhl workshop se lékařem starajícím se o bezdomovce v Rotterdamu (říká se jim street doctors), obeznámil nás jak funguje v Nizozemí péče o lidi bez domova. Následovala přednáška o eutanazii, která je v Holandsku legální a GP ji může provádět svým pacientům, aby je ušetřil od trápení při infaustní prognoze. Toto těžké téma jsme zakončili společnou večeří a diskusí s ostatními.
.
Poslední den 5.4.2024 se konala mezinárodní konference pro praktické lékaře Lovah Congress 2024, kterého se zúčastnilo přes 1000 mladých praktických lékařů. Konference byla zahájena společnou přednáškou, tlumočenou do anglického jazyka, na téma farmakologické interrupce, která je nyní velkým tématem v pro naše holandské kolegy, jelikož od roku 2025 ji budou moci sami provádět svým pacientkám. Následovaly workshopy v menších skupinkách na témata dermalotogie a kožních morf, sebelásky a sebeúcty lékaře, o muzikoterapii a jejím vlivu na mozek pacientů v komatu i na ty zdravé. Tato výživná témata byla zakončena skvělou závěrečnou party s živou hudbou, silent diskem a výborným občerstvením.
Na závěr bych chtěla poděkovat všem organizátorům za tuto mimořádnou příležitost a zkušenost, program byl velmi zajímavý, bylo přínosné srovnat české a holandské zdravotnictví. Holandsko má více organizovanou péči i pracovní dobu, lékaři mají více času na pacienta a mohou se mu nerušeně věnovat. Sestřička je téměř kompletně samostatná jednotka, sama si vede svou agendu, kontroly tlaku, diabetické kontroly, edukace pacientů apod. Líbily se mi pracovní kolektivy na klinikách, možnost konzultací mezi lékaři, možnost provádět více intervencí a chirurgické zákroky. V Holandsku GP léčí i děti, existuje totiž systém family doctors. Na druhou stranu se většina pacientů řeší po telefonu přes asistentky, které nemají zdravotní vzdělání. Chyběla mi diagnostika POCT metodami, EKG, TK holterem, na které jsem zvyklá z ČR. Co se týká screeningu, TOKS řeší vláda a posílá je formou obálek se zkumavkou pacientovi domů, screening karcinomu prostaty, plic či prsu není plošně zaveden. Praktický lékař nedělá cílené preventivní prohlídky, pouze když si je pacient vyžádá, ale ani jednou jsem žádnou neviděla. O to více času mají na konzultace a řešení akutních zdravotních problémů pacientů.
Děkuji za příležitost a skvělou zkušenost.
S pozdravem,
MUDr. Aneta Kuderová ,
Praktický lékař Zastávka u Brna